r1img 0156.jpgredun2r1img 0156

Bolonia Gallery of the Museum of Palazzo Poggi. Statue of a lying woman called "Venerina" (little Venus), Clemente Susini, 1782

IMG 0155

Te piękne modele z wosku zmysłowych kobiet leżących na wznak, z odchylonymi do tyłu głowami i rozchylonymi ustami, wyglądają jak z renesansowego obrazu. Jedna leniwie bawi się warkoczem złotych włosów, podczas gdy inna chwyta się satynowej poduszki. Jedna jest zwieńczona złotą tiarą, a druga nosi na szyi sznur pereł. Jednak każdy z nich ma rozcięty brzuch, z którego wyłaniają się wnętrzności. W tych czasach walor estetyczny był swoistą redundancją umożliwiającą prezentacje obrazu. Dawał przyzwolenie na pokaz nagości jak i wnętrzności ludzkich.

Te „Anatomiczne Wenusy” zostały stworzone przez rzeźbiarza Clemente Susini pod koniec XVIII wieku na potrzeby nauczania ludzkiej anatomii bez przeprowadzania sekcji prawdziwych ludzkich ciał, które były obrzydliwe i niechlujne. Niezwykle realistyczne modele woskowe Susini, często zdobione prawdziwymi ludzkimi włosami, były zarówno anatomicznie dokładne, jak i posiadające walory artystyczne, przyciągając pochwały zarówno lekarzy, jak i historyków sztuki z całego świata.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Własność Jacek Michałowski.